Open/Close Menu Planet Of Talent
Homme astub publiku ette Rapla festivali peaesineja Klaaspärlimäng Sinfonietta ja Hans Christian Aavik.

Homme, 6.07 kl 19 Rapla kirikus esineb Klaaspärlimäng Sinfonietta ja noor viiulivirtuoos Hans Christian Aavik, kelle esituses kõlab Mozarti “Türgi” viiulikontsert. Dirigendipuldis on Henri Christofer Aavik ja kontsertmeistriks Arvo Leibur. Kavas kuuleme lisaks Thomas Albinoni Adagiot ja Mozarti Sümfooniat nr 29. Sel pühapäeval liigub festival maakonnast välja ning 7.07 kell 19 esineb Saku kirikus saksofonist Virgo Veldi, keda saadab klaveril Jaan Ots. XXXII Rapla Kirikumuusika Festival 30.06.-14.07 jätkub järgmisel nädalal tuues publiku ette Läti segakoori Daugava, Maarjamaa Filharmoonikud, Andres Mustoneni, Karmen Puisi jt. 9. juulil algab X Rapla Rahvusvaheline Suveakadeemia ooperilauljatele, mida juhendab maailmakuulus tenor Fabio Armiliato Itaaliast. Festivali kunstiline juht on Pille Lill, korraldaja Muusikute fond PLMF ja patroon EELK peapiiskop Urmas Viilma.

“Ootan põnevusega homme õhtust kontserti, kus solistina astub lavale noorema põlvkonna üks andekamaid viiuldajaid Hans Christian Aavik”, ütleb festivali kunstiline juht Pille Lill ja lisab, “kohtumine Klaaspärlimäng Sinfonietta ja noore dirigendi Hans Christian Aavikuga pakub kindlasti paljudele avastamisrõõmu.”

Festivali kontserdid jätkuvad 7.07 kl 19 Saku kirikus SUVEÕHTU HELID – saksofonist Virgo Veldi, Jaan Ots klaveril, 9.07 kl 19 Kehtna kirikus IMELINE KELLAHELIN – Inna Lai käsikelladel, klaveril Pille Metsson, 11.07 kl 19 Velise kirikus MEIE PALVED MAAILMA RAHU EEST – Läti Segakoor Daugava, dirigent Jevgeņijs Ustinskovs, 12.07 kl 19 Märjamaa kirikus BAROKI PÄRLID Andres Mustonen viiulil, Imbi Tarum klavessiinil, 13.07 kl 19 Rapla Kultuurikeskuses OOPERIGALA koostöös Carlo Bergonzi Verdi Akadeemiaga – X Rapla Rahvusvahelise Suveakadeemia lauljad Jo YounmiI KR, Marta Ojasoo, Hanna-Elisa Joki-Luomala FI, Irina Goro RU, Viktoriya Lykova, Laura-Retti Laos, Laura Olev, Cesare Kwon KR ja Daniils Lugovskis LV, klaveril Simone Marziali Itaaliast, 14.07 kl 19 Rapla kirikus VALGUS VARJUDES – Maarjamaa Filharmoonikute koor ja orkester, solistid Karmen Puis metsosopran (Teater Vanemuine), Germán Gholami tenor, ESP, Tadas Motiečius akordion, LIT, Evelin Uue tšello, dirigent Lilyan Kaiv.
 

KLAASPÄRLIMÄNG SINFONIETTA on vaieldamatult üks Klaaspärlimängu festivali visiitkaarte ning sümboleid, olles festivali pikaajaline koostööpartner ning kandes aastast 2012 festivaliga sama nime. 2009. aastal ellu kutsutud orkester koosneb professionaalsetest intepreetidest, seejuures varieerub kollektiivi suurus repertuaarist lähtuvalt keelpilliansamblist väiksema sümfooniaorkestrini. Klaaspärlimäng Sinfonietta esitab väga eripalgelist muusikat Bachist Pärdi ning Piazzollani, lisaks klassikaliste meistriteoste tõlgendamisele osaletakse sageli köitvates cross-over projektides. Orkestri kunstiliseks juhiks on 2012. aastast Andres Mustonen, kelle ere isiksus ning lennukad ideed kujundavad suurel määral ka mängitava muusika valikut ning esitusmaneeri. Sinfonietta on esitanud muuhulgas peadirigendile südamelähedaste heliloojate Valentiõ Sõlvestrovi, Arvo Pärdi, Gija Kantšeli, Aleksandr Knaifeli, Erkki-Sven Tüüri, Peeter Vähi ja Galina Grigorjeva teoseid. Sinfonietta on mänginud maailmakuulsatel lavadel – sh esimese eesti kollektiivina Henry Le Boeufi saalis Brüsselis ning Concertgebouw’ saalis Amsterdamis – ning andnud kontserte pea kõikjal Euroopas, Lõuna-Ameerikas, Venemaal, Iraanis, Türgi, Iisraelis jm. Samuti on orkester osa võtnud paljudest rahvusvahelistest ja kodumaistest festivalidest. Sõltumata esitatava muusika stiilist on orkestrile omane hingestatud, energiline ning värske mänguviis, mis pakub kuulajatele meelelist naudingut ja rõõmu ning elustab ka sajandeid tagasi loodud helitöid. 2022/23 hooajal tegi orkester vahetut koostööd nimekate muusikutega nagu Arvo Pärt, Ivari Ilja, Vadim Repin jt, äramärkimist väärib ka osalemine Londoni West End International’i etendustes. Käesoleval aastal valmistub orkester järjekordseks kontserdireisiks Prantsusmaale.

HANS CHRISTIAN AAVIK on üks väljapaistvamaid noorema põlvkonna Eesti viiuldajaid, kes on oma mitmekülgse stiili ning selgelt eristuva kõlaga tähelepanu äratanud nii Eestis kui mitmel pool Euroopas. Ta alustas viiulimänguga viieaastaselt Tabasalu Muusikakoolis (õp. Piret Kreek) ning jätkas õpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis õp. Kaido Välja juhendamisel. 2017. aastast õppis ta Saksamaal Frankfurdi Muusika ja Esituskunstide Kõrgkoolis prof. Erik Schumanni viiuliklassis ning kammermuusikat prof. Angelika Merkle juures, 2021/22 täiendas ta end paralleelselt Viini Muusika ja Kunsti Eraülikoolis Julian Rachlini ning prof. Evgeni Sinaiski juures ning alates 2022. aastast õpib ta Kronbergi Akadeemias, kus tema patrooniks on Dr Ratjeni perekond. Aavik on Carl Nielseni nim. rahvusvahelise konkursi I preemia laureaat (2022). Lisaks kahele eripreemiale (parim kohustuslik pala – Jesper Kochi „Maze“ – ja Odense Sümfooniaorkestri eripreemia) sõlmis temaga lepingu plaadifirma Orchid Classic ning järgnevatel hooaegadel on ta tihe külaline parimate Skandinaavia orkestrite ees. 2022. aastal pälvis Aavik Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia, Saksamaa Usedomi muusikafestivali prestiižika muusikapreemia ning Eesti Interpreetide Liidu aasta interpreedi tiitli. Aavik mängib Eesti Pillifondile kuuluval Giovanni Paolo Maggini viiulil (u 1610, Brescia, Itaalia), kasutades Victor Fétique’i poognat (u 1930, Prantsusmaa).

Festivali toetavad järjepidevalt Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Raplamaa Omavalitsuste Liit, Rapla vald, Akzo Nobel, Harviker ja paljud teised.
Festivali pass ja piletid on müügis Piletilevis ja kohapeal.
Kava on nähtav www.raplafestival.ee.
Iga ürituse kohta saab jooksvalt infot https://www.facebook.com/raplafestival. 

Rapla Kirikumuusika Festival sai alguse 1993. aastal koostöös Soome kirikumuusikutega. Festivali eesmärgiks on maailma rikkaliku muusikapärandi tutvustamine. Rapla muusikasõbrad ja külalised on nende aastate jooksul saanud kuulda mitmeid suurvorme (G. F. Händel “Messias” ja “Belsatsar”, F. J. Haydn “Loomine”, J. S. Bach “Johannese passioon” ja “Missa h-moll”, M. Reger “Psalm 100”, A. Dvořák “Missa D-duur” jt). Festivali tipphetkedeks on olnud Enn Võrgu oratooriumi “Valvake” esiettekanne helilooja 100. sünniaastapäeva puhul aastal 2005 ning Ameerika Talentide Orkestri YOA esinemine 2016. aastal, kus solistina kuulis Eestimaa publik maailmakuulsat tšellisti Gautier Capuçoni. Rapla Kirikumuusika Festivalil on üles astunud suur enamus eesti muusikaeliidist ning välisesinejaid Suurbritanniast Jaapanini.

© Muusikute Fond PLMF 2023. Kodulehe autor W3b.ee

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop