8. veebruar kell 19.00
Hopneri Maja
Marcelo Nisinman (bandoneon, Argentiina) ja
Baltic Neopolis Virtuosi kvartett (Poola/Eesti) koosseisus Radosław Pujanek (viiul), Łukasz Górewicz (viiul), Emilia Goch Salvador (vioola), Andreas Lend (tšello)
Piletid 15€/7€ Piletilevis ja kohapeal
Pool tundi enne kontserdi algust on avatud kohvik. Oma hõrgutisi pakub kohvik Sessel. Esimesed kiired külalised leiavad endile kohad ka saalis laudade ääres.
KAVAS
Jacob Gade (1879-1963) – Jalousie
Marcelo Nisinman (b. 1970) – Hombre Tango
Isaac Albeniz (1860-1909) – Tango D-duur nr.2 op. 165
Marcelo Nisinman – Cuando tu no estás
Astor Piazzolla (1921-1992) – Jeanne & Paul
Astor Piazzolla – Oblivion (arr. M. Nisinman)
VAHEAEG
Gerardo Matos (1897-1948) – Rodriguez La cumparsita
Astor Piazzolla – Adios Nonino (arr. M. Nisinman)
Marcelo Nisinman – 4 for vogler
MARCELO NISINMAN
on rahvusvaheliselt tunnustatud bandoneionimängija, helilooja ja arranžeerija. M. Nisinman õppis bandoneoni Julio Pane’i käe all ning kompositsiooni Guillermo Graetzeri käe all Buenos Aireses ja Detlev Muller-Siemensi käe all Baselis. Tema kompositsioonid on mitmekesised ja originaalsed pärinedes Buenos Airesest, Nisinman ammutab inspiratsiooni ka teistest vormidest ja tehnikatest luues oma isikliku stiili, mis murrab „Musica Porteña“ (Buenos Airesest pärit muusika) traditsioone ja reegleid. Ta on loonud muusikat mitmesugustele koosseisudele sümfooniaorkestritest kuni keelpillikvartettideni. M. Nisinman on nõutud ka solistina mängides koos orkestritega ning festivalidel üle maailma. Ta on esinenud koos Martha Argerichi, Gidon Kremeri, Britten Sinfonia, Gary Burtoni, Fernando Suarez Pazi, Assad Brothersi ja Philadelphia Orkestriga, mida juhtis Charles Dutoit. Ta on esinenud solistina koos WDR Big Bandiga Vince Mendoza käe all, Arpeggione Kammerorkestriga, Orchestre National des Pays de La Loire’iga, mida juhtis John Axelrod ning Belgradi Filharmooniaorkestriga. Tema teos, „Tumesinine Tango“, kanti esmakordselt ette 2012. aastal koos Argentiina Rahvusliku Sümfooniaorkestriga Facundo Agudinwithi käe all, kus Nisinman mängis bandooniumi. M. Nisinmani kutsutakse tihtipeale töötama koos ansamblitega ning festivalidele kui heliloojat/esinejat. Tema kutsete hulka on kuulunud: Oxfordi Kammermuusika Festival (2008), Kuhmo Kammermuusika Festival (Soome), Zeitkunst Festival (Berliin ja Pariis), Sonoro Festival (Bukarest), Consonances (Kooskõlad, St Nazaire – Prantsusmaa), kunstnik residentuuris Boswili Festivalil (Šveits), Vogleri Keelpillikvartett (Saksamaal ja Iirimaal) ning Martha Argerich ja Sõbrad 2013. aasta Ravenna Muusikafestivalil. M. Nisinman on loonud mitmeid vokaalteoseid kaasaarvatud „Desvios“ koos Carlos Traficu tekstiga (välja antud Acqua Recordsi alt, 2009) ning tema Buenos Airese Maria Uus Versioon (Acqua Records, 2010). Aastal 2009 asutas ta koos klarnetist Chen Haleviga enda kvarteti Tango Factory, koosseis toob kokku neli erinevat muusikut, et uurida tangot, mängides teoseid Nisinmanilt, Porat’lt ja Nisinmani loodud arranžeeringuid Piazzolla, Weilli ja teiste heliloojate teostest.
BALTIC NEOPOLIS VIRTUOSI
koondab Läänemere regiooni loomingulist potentsiaali. Selle eesmärk on esitada kõige väärtuslikumaid nähtusi ja suundumusi poola muusikas. 2017. aastal hõlmas projekt viite kontserttuuri, mille vältel ansambel esines kontsertidega kuues Läänemere piirkonna riigis: Poolas, Norras, Leedus, Eestis, Saksamaal ja Rootsis. BNV kontserdid propageerivad poola heliloojate muusikat, nii silmapaistvate ja kuulsate kui ka andekate noorte artistide oma, koos Läänemere piirkonna muusikaga suurematele kammeransamblitele varieerudes kvintettidest kuni kammerorkestriteni. See koosneb teiste hulgas Baltic Neopolis Orchestra liikmetest ja väljapaistvatest solistidest nagu Bartłomiej Nizioł, kolme Fryderyk Muusikaauhinna võitja; Tomasz Tomaszewski, Deutsche Operi kontsertmeister; Maria Machowska – Varssavi Rahvusfilharmoonia kontsertmeister; Emanuel Salvador – Baltic Neopolis Orchestra kontsertmeister; Emilia Goch Salvador – Baltic Neopolis Orchestra vioolamängija, asutaja ja juhataja; Andriy Vivytovych – Covent Garden Opera Orchestra esivioolamängija Londonis; Gareth Lubbe – Folkwangi Kunstide Ülikooli professor Essenis; Adam Klocek – Grammy auhinna võitja aastal 2014; Andreas Lend – üks kõige tunnustatumaid eesti tšelliste ja Marcelo Nisinman, üks kaasaja olulisemaid bandooniumimängijaid. BNV-le on määranud stipendiume Poola Kultuuriministeerium ja Rahvuspärand, Muusika- ja Tantsuinstituut ning seda rahastab Szczecini linn.
The Baltic Neopolis Virtuosi project has been granted by the Ministry of Culture and National Heritage of Poland.