27
august
19:00 — 20:00
Hopneri Maja, Raekoja plats 18, Tallinn, Harjumaa, 10146, Estonia
Loading Sündmused
Loading Sündmused
  • Sündmus sündmus on möödas

OSTA PILET

XV TALLINNA KAMMERMUUSIKA FESTIVAL 21-30.08 2019

AJALOOLINE MUUSIKAPÄRAND
Gitta-Maria Sjöberg (sopran, Taani),
Tobias van der Pals (tšello, Rootsi/Taani), Polina Fradkina (klaver, Venemaa) 
Piletid 7/12€

KAVA / PROGRAMME

Matti Borg (*1956)
– 3 laulu tsüklist ”8 Morgensange” (sõnad / lyrics B. J. Hansen), (2017)  / 3 songs from ”8 Morgensange”
1. Sa annad mulle oma väikese sõrme / Du rækker mig en lillefinger / You’re giving me your little finger
5. Jälle olen rõõmus / Igen er jeg munter / Again I’m happy
6. Sa oled varajane hommik merel / Din tidlige morgen ved havet / Your early morning at the sea                                                                                                        

Leopold van der Pals (1884-1966)
– Eleegia / Elegy Op. 27
– Aeglane valss / Slow Waltz Op. 80 No. 4
– Varakevad / Early Spring Op. 15 No. 1
– Öine laulmine / Night Singing (Goethe) Op. 57

Kim Borg (1919-2000)
– 
3 romanssi J. L. Runebergi luuletustele / 3 Romances to poems by J. L. Runeberg Op. 35 (1988)
1. 
Ainus hetk / Den enda stunden / The only moment
2. 
Liblikapost / Fjärilposten / The Butterflypost
3. 
Tüdruk viiuldab suvisel pööripäeval / Flickan knyter i Johannenatten / The girl is fiddling at midsummer night

Israel Finkelshtein (1910-1987)
– 
Aaria tšellole ja klaverile / Aria for Cello and Piano
– 
2 vene laulu / 2 russiske sange / 2 Russian songs:
1. Kirsipuude langevad õied (sõnad S. Yesenin) / The Cherrytrees snowing flowers (lyrics S. Yesenin)
2. 
Hetk (sõnad Vadim Schefner) The Moment (lyrics Vadim Schefner)

Leopold van der Pals
– Öö hääled / Voices of the Night, Op. 15 No. 4
– 2 laulu / 2 Songs from Op. 114 (R. M. Rilke)
1. Veneetsia IV / Venedig IV / Venice IV
2. Veneetsia III   / Venedig III / Venice III

GITTA-MARIA SJÖBERG
on uskumatu sopranihäälega, mis on teinud ta väga hinnatud ja nõutud külalislauljaks üle kogu maailma. Tema mitmekülgsus on erakordne. Ta valdab meisterlikult nii lüürilisi kui ka väga dramaatilisi rolle, mis annavad tema tegelastele ülima sisemise elu ja keerukuse. Tema rollivahemik hõlmab laia repertuaari sellistest osadest nagu Tosca, Madame Butterfly, Mimi, Desdemona, Amelia, Leonora, Arabella, Sieglinde, Brangaene, Rusalka, Katerina Ismailova, Kostelnicka ja Emilia Marty. Viimase eest nimetati ta juhtivate Saksa kriitikute poolt aasta lauljaks. Hiljuti kutsuti ta avama Janáceki festivali Brnos Emilia Marty rollis „Vec Makropulos” ning arvustused olid ülevoolavalt edukad. Esinemine salvestati ja seda mängiti Euroopa Raadios ja Czechish TV-s ning kontsert pälvis esimese auhinna parima ooperilavastuse eest Tšehhi Vabariigis. 2017. ja 2018. aastal laulis ta „Ema” rolli Louise Aleniuse edukas ooperis „Vaikne tsoon” Kopenhaageni ooperifestivalil. G.-M. Sjöberg õppis Kopenhaageni Ooperiakadeemias, kus teda juhendas Soome ooperi suurkuju – bassilaulja ja professor Kim Borg. Tänapäeval palutakse tal sageli olla noorte lauljate võistluste ja suurte sihtasutuste žüriiliige. Juba 10 aastat jagab ta oma kogemusi ja juhendab paljusid meistriklasse igal aastal üle maailma, teda kutsutakse õpetama festivalidel, muusikaakadeemiate ja ooperiakadeemiate stuudiotes noortele paljutõotavatele talentidele, kes saavad kasu tema õpetamisest ja suurest kogemusest. Paljude teiste meistriklasside hulgas juhendas ta lauljaid 2019. aasta Põhjamaade meistriklassis dirigentidele ja lauljatele koos Lõuna-Jutlandi Sümfooniaorkesteri ja Jorma Panulaga. Suur huvi, mis tal on liederi ja laulude vastu üldiselt, inspireeris teda looma uut festivali Rootsis nimega „Põhjamaade Laulufestival”, mis avati edukalt esmakordselt 2014. aasta suvel. Festival koosneb meistrikursuste, kontsertide ja kunstiliste uurimuste kooslusest. Põhjamaade Laulufestival kasvab suure eduga ja kutsub teid: „Tere tulemast Põhjamaade Laulufestivalile Trollhättanis, Rootsis, 9. – 17. augustil 2019!” Tema paljudest helisalvestistest ja väljalasetest leiab „Verdi & Puccini aariad”, „15 Gustaf Frödingu laulu“ ja „Põhjamaade talvised jõululaulud”. Tema Kostelnicka rolli deemonlikku kuid samal ajal traagilist portreteerimist Malmö Opera „Jenufa“ lavastuses 2011. aastal, kiitis Opera Newsi kui üht parimat, mis eales tehtud ja on saadaval DVD-l Arthaus Musiku poolt. 2019. aasta kevadel anti välja vene ja taani laulude uus salvestus koos Vene pianisti Polina Fradkinaga. Alates 2013. aasta märtsist on G.-M. Sjöberg Birgit Nilssoni Ühingu esimees. Tal on pälvinud palju auhindu, nt Birgit Nilssoni preemia ja ta on Taani kuninganna Margrethe II poolt rüütliks löödud, kes andis talle Dannebrogi 1. klassi rüütli ordeni.
TOBIAS VAN DER PALS
on õppinud Taani Kuninglikus Muusikaakadeemias, Piteås ja Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias. Londonis toimunud lõpueksamil pälvis ta kõrgeima hinde, „eristuse” ja „DipRAM’i” – Kuningliku Muusikaakadeemia kõrgeima autasu sooloesinemise eest. 2008. aastal võitis ta Taani Kuningliku Muusikaakadeemia tšellokonkursi ja 2009. aastal esines T. van der Pals oma debüütkontserdil, mille eest ta sai eranditult entusiastlikke arvustusi. Kontserdi edastas Danmarks Radio P2. T. van der Pals on osalenud suurel hulgal meistriklassides ning esinenud paljudel rahvusvahelistel festivalidel. Ta on pälvinud arvukalt preemiaid, kunstnikustipendiume ja toetusi. Solistina on T. van der Pals esinenud orkestrite, kooride ja soolotöödega ning samuti kammeransamblitega suures osas maailmas. Ta on salvestanud Danmarks Radio ja BBC jaoks ning osalenud suurel hulgal teistel CD-salvestustel. Tobias on töötanud KGL Chapelis, Malmös ja Helsingborgi Sümfooniaorkestris. Ta on ka aktiivne kammermuusik ja alates 2000. aastast on ta töötanud vabakutselise muusikuna kutseorkestrites Kopenhaagenis ja Lõuna-Rootsis. Praegusel ajal õpetab T. van der Pals Taani Kuninglikus Muusikaakadeemias tšellot.
POLINA FRADKINA
esineb klaverisolistina nii Venemaal kui ka välismaal – Taanis, Rootsis, Saksamaal, Prantsusmaal, Eestis, Leedus, Iisraelis, Soomes ja Itaalias. Suur osa tema repertuaarist on akadeemiline klassikaline muusika, sageli paradoksaalses koosluses teiste kaasaegsete stiilidega. Ta teeb koostööd paljude kaasaegsete heliloojatega, kes kirjutavad talle isiklikult muusikat. P. Fradkina on osalenud rahvusvahelistel muusikalifestivalidel. Ta on esinenud Kaasaegse Muusika Ühingu kontsertidel ja teda on nomineeritud „Peterburi AvantGarde 2010” auhinnale. Tema plaate ja kontserte on mängitud raadios ja televisioonis. Tal oli au esineda Taani kuningannale, sel ajal kui Tema Majesteet külastas Peterburi. P. Fradkina alustas oma muusikalist haridust viieaastaselt, kui ta astus Peterburi konservatooriumi muusikalütseumi klaveriklassi, pärast seda jätkas ta õpinguid Peterburi Riiklikus Konservatooriumis ja seejärel läbis doktoriõppe Tel-Avivi Ülikooli Muusikaakadeemias. Ta oli Ameerika ja Iisraeli kultuurifondi stipendiaat. P. Fradkina annab klaveri meistriklasse Taanis ja Peterburi Kultuuriakadeemias.
” … Polina Fradkina mängu kuulates tunned sügavat rahulolu – nii oleksime omavahel vestluses, kui meie emotsioone saaks muusikalistesse sõnadesse panna. Polina on tõeliselt Peterburi muusik, tema loometöö ühendab sellised Peterburi traditsioonid nagu klassitsism, elegantne epataaž, revolutsiooniline iseloom, filosoofilise tõe tunnetus.”
Uudisteagentuur Rosbalt
” … särav ja andekas pianist, valdab mitmevärvilist muusikalist paletti, tugev intellektuaal, kellel on kõrge intelligentsuse tase”.
Peterburi Classic Magazine

MUUSIKAPÄRAND
Tähistades maailmakuulsa ooperilaulja ja helilooja Kim Borgi sajandat sünniaastapäeva esitavad artistid enda sugulaste teoseid:
Kim Borg (1919-2000), Matti Borg (1956), Leopold van der Pals (1884-1966) ja Israel Finkelshtein (1910-1987).

Detailid

Kuupäev:
august 27, 2019
Aeg:
19:00 - 20:00
Sündmuse Categories:
, ,
Organisaator:
Toeta talente!
Toeta