19
veebruar
15:00 — 16:00
Loading Sündmused
Loading Sündmused
  • This event has passed.

XII TALLINNA TALVEFESTIVAL 19.-23. veebruar 2019

Festivali avakontsert
Rootsi-Mihkli kirik
19. veebruar kell 15.00
Sopranid Pille Lill ja Kristina Vähi, Kristina Kriit (viiul), Neeme Ots (trompet),
Mikk Langeproon 
(akordion), Tiia Tenno (orel)
Kavas: Vivaldi, Händel, Bach, Lindberg jt

Vaba sissepääs   

KAVA / PROGRAM

Giuseppe Tartini (1692-1770)
– Trompetikontsert D-duur / Trumpet Concerto in D-Major
Grandioso
Andante
Allegro grazioso

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
– Partiita sooloviiulile h-moll / Partita for violin in b-minor BWV 1002
Allemanda
Double

Magnus Lindberg (*1958)
– Jeux dˇanches / Mängud / Games

William Gomez (1939-2000)
– Ave Maria

 Luigi Luzzi (1828-1876)
– Ave Maria

Albert Hay Malotte
 (1895-1964)

– The Lords prayer

 

PILLE LILL
on tunnustatud ooperilaulja ja kultuuritegelane, kes alustas oma muusikuteed klaveriõpingutega Pärnu Lastemuusikakoolis. P. Lill on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) kahel erialal – muusikapedagoogika (prof. A. Vahter) ja ooperilaul (dots. R. Gurjev). Haridustee jätkus Londoni Guildhall School of Music and Drama magistrantuuris (prof. J. Peters) ning magistrikraadi kaitses ta Helsingi Sibeliuse Akadeemias (prof. L. Linko-Malmio). Aastatel 2004-2011 täiendas ta end doktoriõpingute raames EMTA-s (prof. Jaakko Ryhänen) ning 2005-2006 Karlsruhe Muusikakõrgkoolis saksa lied klassis (professorid Mitsuko Shirai ja Hartmuth Höll). Lisaks on ta osalenud mitmete maailmakuulsate muusikute meistrikursustel (Elisabeth Söderström, Irwin Gage, Emma Kirkby, Mauriz Sillem, Wilma Vernocchi, Gundula Hintz jt). P. Lill on esinenud ooperi-, oratooriumi- ja kammerlauljana paljudes riikides. Ta on laulnud pearolle ligi 30 ooperis ning teinud koostööd väljapaistvate dirigentidega. Eesti Rahvusringhäälingule on ta teinud arvukalt salvestusi ning ta hääl on jäädvustatud mitmetel CD-del. P. Lill on pälvinud Suure Vankri auhinna – parim naislaulja (1996) ja on olnud Georg Otsa preemia laureaat (2002), ta on Richard Wagneri Ühingu stipendiaat (1998), Piiskop Platoni III järgu ordeni kavaler (2005) ning talle on omistatud UNISEF-i Sinilinnu preemia (2009), Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali aastaauhind (2014), Valgetähe IV klassi teenetemärk (2016) ja EELK Kiriku Teeneteristi tunnustusmärk (2017). Aastatel 1997-2013 õpetas P. Lill EMTA-s (alates 2003 dotsendina) ning ta on andnud meistriklasse mitmetes riikides (Saksamaa, Soome, Valgevene, Läti, Iisrael jm). Aastatel 2003-2009 oli P. Lill Eesti Interpreetide Liidu juhatuse liige ning ta on käesoleval ajal Eesti Kultuuri Koja- ja Soome-Eesti Kultuurifondi juhatuse liige. Ühtlasi on ta Muusikute fondi PLMF looja ja loominguline juht aastast 2003. 

KRISTINA VÄHI
on tunnustust pälvinud nii ooperi, opereti kui ka muusikalisolistina. Ta on lõpetanud Tallinna G. Otsa nim Muusikakooli (õp. Mare Jõgeva) ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, omandades bakalaureuse ja magistrikraadi ooperilaulu erialal (õp. Riina Airenne, prof. Tamara Novitšenko). K. Vähi on täiendanud end Haagi Kuninglikus Konservatooriumis ning osalenud mitmetes meistriklassides (Eva Märtson, Gerhard Kahry, Christina Deutekom, Rudolf Piernay, Ingrid Kremling, Judith Beckman, Matti Pelo, Monika Hauswalter). K. Vähi on võitnud I preemia Klaudia Taevi nim rahvusvahelisel noorte lauljate konkursil (1996). Aastatel 2006-2013 töötas K. Vähi Rahvusooperis Estonia solistina. Ta on laulnud ka Vanemuise teatri ja EMTA Ooperistuudio etendustel, Kuressaare Ooperipäevadel, teda on kutsutud laulma erinevatele festivalidele ning Smithbridges Production’i ja Vanemuise teatri korraldatud muusikalidesse. 1997.a. alates on ta loomingulise ühenduse Operetta Scretta solist. Tema rollide hulka kuuluvad: Adina (Donizetti „Armujook“), Paruness (Lortzing „Salakütt“), Ännchen (Weber „Nõidkütt“), Oscar (Verdi „Maskiball“), Mozarti rollidest Zerlina, Esimene daam ja Despina („Don Giovanni“, „Võluflööt“, „Così fan tutte“); Menotti ooperitest Lucy, Monica ja Miss Pinkerton („Telefon“, „Meedium“, „Vanatüdruk ja varas“); Rossini ooperitest Fanny ja Clorinda („Abieluveksel“, „Tuhkatriinu“); Nedda (Leoncavallo „Pajatsid“), Ninetta (Prokofjev „Armastus kolme apelsini vastu“), Luise (Aints “Rehepapp”), Adele ja Gagliari (Strauss „Nahkhiir“, “Viini veri”), Lisa ja Stasi (Kálmán „Krahvinna Mariza“, “Silva”), Damon (Händel „Acis ja Galatea“), Maria (Leigh „Mees La Manchast“), Soulgirl ja Carlotta (Webber “Jesus Christ Superstar”, “Ooperifantoom”) jt. Hetkel tegutseb K. Vähi vabakutselise ooperisolistina.

KRISTINA KRIIT
on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrantuuri (prof. Mari Tampere-Bezrodny, 2004) ning täiendanud end prof. Igor Bezrodny, Eduard Schmiederi, Pavel Vernikovi ja Hermann Krebbers’i juures. Ta on õppinud veel Universität Mozarteumis Salzburgis (2001-2002, prof. Her-mann Krebbers). K. Kriit on osa võtnud mitmetest rahvusvahelistest konkurssidest, millest olulisemad on Heino Elleri nim. konkurss Tallinnas (eripreemia, 1996) ja Henryk Wieniawski nim. konkurss Poolas (Lublinis, 1997). K. Kriit on hinnatud nüüdismuusika esitajana ja esinenud solisti ning kammermuusikuna peaaegu kõikides Euroopa ja Skandinaavia maades. Ta on olnud kahel korral maineka Holland Music Sessions’i stipendiaat. 2005.a. asutas K. Kriit Tallinna keelpillitrio ja2009.a. trio “Madrigal”. Käesoleval ajal on ta EMTA õppejõud ja doktorant (prof. Mari Tampere-Bezrodny) ning RO Estonia Sümfooniaorkestri II kontsertmeister.

NEEME OTS
alustas õpinguid 6-aastaselt oma isa dots. Aavo Otsa käe all ja on kaitsnud Helsingi Sibeliuse Akadeemias bakalaureuse kraadi (2011 )ning lõpetanud samas magistrantuuri (2017). Erasmuse programmi raames täiendas ta end aastal 2013 Madriidis. N. Ots on osalenud väljapaistvate trompetipedagoogide meistrikursustel ning pälvinud auhindu nii Eesti kui välismaistel konkurssidel. Kammerkontserdid on viinud teda kokku tunnustatud interpreetidega nagu M. Voites, M. Palm, A. Teemets, I. Zahharenkova jpt. N. Ots on soleerinud mitmete tuntud orkestrite ees, kutsutud solistina esinema paljudele festivalidele ning ta on teinud koostööd selliste väljapaistvate dirigentidega nagu J.-P. Saraste, K. Järvi, L. Segerstam, M. Lehtinen jt. Ta on olnud trompetirühma kontsertmeister erinevates mainekates noorteorkestrites, millega on esinenud nii Eestis kui välismaal. Aastal 2015 tuli välja tema esimene heliplaat „Baroque Pictures“, koostöös orelimängija Tiia Tenno.

MIKK LANGEPROON
alustas akordioniõpinguid 8-aastaselt Tallinna Muusikakoolis ja lõpetas kiitusega G. Otsa nim. Tallinna Muusikakooli (õp. Tiina Välja), kus talle omistati Otsakooli hõbemärk. Paralleelselt lõpetas ta ka Kadrioru Saksa Gümnaasiumi kuldmedaliga. 2014. aasta sügisest täiendab ta end Helsingis Sibeliuse Akadeemias (prof. Matti Rantanen). Aastal 2017-18 osales Mikk ka õpilasvahetus programmis Austrias Grazi Muusikaülikoolis (prof. Janne Rättyä). M. Langeproon on korduvalt pälvinud auhinnalisi kohti konkursil „Parim noor muusik“, ta on Eesti Noorte Akordionistide konkursi vanema vanusegrupi võitja (2014) ja saavutanud Rahvusvahelisel Vilniuse akordionikonkursil II koha. Teda on valitud Tallinna Muusikakooli parimaks instrumentalistiks (2011) ning kolmel aastal järjest G. Otsa nim. Tallinna Muusikakooli akordioniosakonna silmapaistvaimaks õpilaseks. 2013. aastal pärjati ta Maxima Tulevikutalendi tiitliga muusika-, kunsti- ja kultuuri valdkonnas. Märkimist väärib ka 2014. aastal konkursi Round Table eripreemia ning edukas esinemine telekonkursil „Klassikatähed 2016“. M. Langeproon tegutseb nii solisti- kui kammermuusikuna ja esinemisi on olnud mitmetes mainekates kontserdisaalides nii Eestis kui ka välismaal, Klassikaraadio otse-eetris ja Eesti Televisioonis.

TIIA TENNO
on lõpetanud Tartu Heino Elleri nim. Muusikakooli klaveri erialal (õp. A. Antson) ning nii Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (prof. H. Lepnurm, I. Maidre, A. Uibo) kui ka Herfordi Kõrgema Kirikumuusikakooli oreli erialal (Saksamaa). Lisaks on ta täiendanud end Hamburgi Kõrgemas muusikakoolis (prof. Wolfgang Zerer) ja osalenud mitmetel tunnustatud organistide meistrikursustel (B. Haas, W. Zerer, J. Laukvik, A. Marconi, P. van Dijk, E. Kooimann). Aastast 1996 töötab T. Tenno Tallinna Jaani koguduses organisti ja koorijuhina ning on Jaani Kiriku Oreli Fondi üks asutajatest ja juhatuse liige. Samuti on ta töötanud organist-koorijuhina Schnathorsti koguduses Saksamaal ja Lunde koguduses Norras ning olnud Eesti Usuteaduse Instituudi kirikumuusika osakonna juhataja (2004-2007). T. Tenno on teinud koostööd väga paljude väljapaistvate interpreetidega (Pille Lill, Oksana Sinkova, Neeme Ots, Toomas Vavilov, Arete Teemets jpt.) ja esinenud arvukate soolokontsertidega Saksamaal, Soomes, Rootsis, Norras ja Eestis. Ta on esinenud korduvalt Tallinna Rahvusvahelisel Orelifestivalil, Tallinna Kammermuusika Festivalil, Rapla Kirikumuusika festivalil jm. Solistina on T. Tenno teinud koostööd Eesti-Soome Barokkorkestri ja Tallinna Kammerorkestriga. Tema mängitud muusikat on hulgaliselt salvestistel Eesti Rahvusringhäälingus ning ka mitmetel kogumikplaatidel: “Eesti väärtorelid” (ERES, 2000); “Baroque Pictures” koos trompetist Neeme Otsaga (2015). T. Tenno on Eesti Orelisõprade Ühingu liige aastast 1999 ja Eesti Interpreetide Liidu liige aastast 2014.

Detailid

Kuupäev:
veebruar 19, 2019
Aeg:
15:00 - 16:00
Sündmuse Categories:
, ,
Organisaator:
Music Trust PLMF
Telefon:
+372 53302993
Email:
plmf@plmf.ee
Korraldaja koduleht:
View Organizer Website
Toeta talente!
Toeta