6. detsember

18.00 Kohtla-Järve Kultuurikeskus
OOPERIGALA
Olga Zaitseva (sopran), Ivo Posti (kontratenor), Pavlo Balakin (bass)
klaveril Piia Paemurru
Kavas: Händel, Tšaikovski, Rossini, Verdi jt

OLGA ZAITSEVA on ooperisolist Rahvusooperis Estonia, kes omandas bakalaureusekraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias dots. Pille Lille ja prof. Jaakko Ryhäneni lauluklassis ning magistrikraadi Interpretatsioonipedagoogika laulu erialal. Ta on täiendanud end prof. I. Kremlingi, E. Wilke ja Y. Rappé meistriklassides Poolas. O. Zaitseva on pälvinud I koha Peterburi konkursil „Laulul on naise nägu“ (2008), eriauhinna III ja VII rahvusvahelisel konkursil „Ooper, mägede hing“ Poolas (2008, 2012) ning võitnud kaks eripreemiat PLMF II vabariiklikul vokalistide konkursil (2012). Aastal 2015 pälvis O. Zaitseva Eesti Teatriliidu Kristallkingakese auhinna „noorele teatriinimesele esimeste märkimisväärsete lavatööde eest“ rollide Almirena (Händel “Rinaldo“) ja Giannetta (Donizetti “Armujook”) esitamise eest Rahvusooperis Estonia. 2017. aastal sai O. Zaitseva Vello Jürnale pühendatud Vabariikliku Vokalistide Konkursi võitjaks. 2018-2019. aastatel täiendas ta end Rimski-Korsakovi Riiklikus Konservatooriumis prof. Valentina Gageni juures. 2019. aastal saavutas Tiit Kuusiku auhinna Estonia Seltsi Fondist. Tema ooperirollide repertuaari kuuluvad – Susanna, Barbarina (Mozart “Figaro Pulm”), Sacerdotessa (Verdi „Aida“), II lilleneiu (Wagner „Parsifal“), leentool (Ravel „Laps ja nõidus“), Frasquita (Bizet „Carmen“), Almirena, Merineitsi (Händel „Rinaldo“), Gianetta (Donizetti „Armujook“), Kupava (Rimski Korsakov „Lumekuninganna“) ning soprani partiid Fauré reekviemis op.48.

IVO POSTI on õppinud Tartu Ülikoolis ajalugu ning jätkanud haridusteed aastal 1996 klassikalise laulu erialal H. Elleri nim. Tartu Muusikakoolis Aino Kõivu klassis. Aastast 2001 õppis Ivo Posti Haagi Kuninglikus Konservatooriumis Rita Damsi ja Barbara Pearsoni käe all. Ta on täiendanud end ka Marius van Altena ja Diane Forlano juures ning osalenud Taru Valjakka, Thomas Wiedenhoferi, Michael Chance’i ja Jill Feldmani meistriklassides. Ivo Posti on võitnud arvukalt konkursse nii pop- kui ooperilauljana ning andnud kontserte terves Euroopas. Ta on teinud koostööd paljude orkestrite ja kollektiividega. Aastatel 2007-
2008 töötas Posti Opera Studio Nederlandis. Olulisemateks töödeks on olnud Vaimu roll Purcelli ooperis „Dido ja Aeneas“ Aix-en-Provence’i festivalil (2008), Grazia roll Cavalli ooperis „Ercole Amante“ De Nederlandse Operas (2009), Vjazemskaja ja Šariku rollid Raskatovi ooperi „Koera süda“ maailma esiettekandel De Nederlandse Operas (2010), prints Orlovski Straussi operetis „Nahkhiir“ Hollandis, Belgias ja Saksamaal (2011) jt. Ivo Posti oli Eesti Interpreetide Liidu stipendiaat 2016. aastal. Ivo Posti on tegev ka produtsendi ja lauluõpetajana. Hetkel on Ivo Posti SA Narva Muuseumi juhatuse liige.

PAVLO BALAKIN on üks võimekamaid ooperibasse. Ta lõpetas Donetski Muusikaakadeemia džäss-saksofoni erialal. Ooperisolistiks õppis ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (prof. Mati Palm) ning on lisaks täiendanud end väljapaistvate juhendajate juures nagu Richard Barker, Roberta Ferrari, Kristina Vavolo, Kristin Okerlund ja Jeffrey Goldberg. Aastatel 2002–2008 laulis P. Balakin Ukraina Rahvusooperi kooris ning 2008. aastal alustas ta tööd kooriartistina Rahvusooper Estonias, kus aastatel 2013-2017 jätkas solistina. 2016. aastal tegi ta oma rahvusvahelise debüüdi Itaalias, lauldes Verdi „Attila“ nimirolli Teatro Massimo di Palermos ning jätkates Dottore Grenvilina Verdi „Traviatas“ Opera di Firenzes. Aasta 2017 tõi „Attila“ nimirolli ning Hermanni rolli (Wagner “Tannhäuser”) Itaalia Teatro La Fenices, Ramfise rolli (Verdi „Aida“) ja Provosti politseiülema rolli (Hindemith „Cardillac“) Eesti Rahvusooperis, samuti Dulcamara rolli (Donizetti “Armujook”) Taani Den Jyske Operas. 2018. aasta algas Leedu Rahvusooperis Dalandi rolliga Wagneri ooperis “Lendav Hollandlane” ning Dulcamara rolliga Ukraina Lviv Ooperiteatris. Kontserdilavadel sai 2016-2018 teda kuulda Beethoveni 9. sümfoonia ettekannetel Eestis ja Iisraelis, Sofia Gubaidulina “On Love and Hatered” suurvormi ettekandel Norras festivalil Olavsfestdagene, kammerkontsertidel üle Eesti ning mitmetel eriüritustel. Lisaks eelpool mainitud ooperirollidele kuuluvad P. Balakin repertuaari: Mefisto (Gounod’ “Faust”), Enrico (Donizetti “Anna Bolena”), Ptolemy (Händel “Julius Caesar”), Monterone (Verdi “Rigoletto”), Krahv Horn (Verdi “Maskiball”), Surin (Tšaikovski “Padaemand”), Boriss ja Pimen (Mussorgski ”Boriss Godunov”), Salieri (Rimski-Korsakov “Mozart ja Salieri”, kontsertettekanne); samuti bassipartiid teostes nagu J. S. Bachi “Johannese passioon” ja “Matteuse passioon”, Verdi ja Mozarti “Reekviem”, Straussi “Saksa motett” ning Rossini “Petite messe solennelle”. P. Balakin on teinud koostööd mitmete tunnustatud dirigentidega, kelle hulka kuuluvad Daniel Oren, Riccardo Frizza, Omer Meir Wellber, Fabrizio Maria Carminati, Eri Klas, Andres Mustonen, Vello Pähn, Arvo Volmer ning selliste kõrgelt hinnatud lavastajatega nagu Dmitry Bertman, Daniel Slater, Daniele Abbado, Calixto Bieito, Georg Rootering, Pamela Recinella, Vilppu Kiljunen, Andreis Zagars, Tobias Kratzer jt. 2013. aastal võitis P. Balakin Eesti teatri “Kristallkingakese” aastaauhinna Mefisto rolli küpse tõlgendamise eest Gounod’ “Faustis”.