Eesti keel English Pусский
  Jälgi meid ka mujal:
Helista meile
 

Autorid

Leelo Lehtla
Juhatuse esimees / Välissuhete juht
Pille Lill
Loominguline juht
PLMF
Planet Of Talent
plmf@plmf.ee

Sildipilv

andrei bogatš neeme ots sigrid kuulmann-martin "muusikasillad" 2016 amael klaveritrio andreas lend anna-liisa bezrodny arete teemets artikkel artist manager atlan karp baltic neopolis virtuosi benjamin zander brassers camerata nordica carlos miguel prieto catherine bullock chamber music chmber music classical music magazine darja maskin direktor dirigeerimine dirigent eesti-soome kammerorkester effe eivere eivere klaverifestival. plmf eivere mõis eivor eivør ensemble ausonia erso estonia euroopa aju aasta festival festivali telk flööt galakontsert gautier capuçon graafiline disainer harf heategevus henri zibo hingemuusika hopneri maja iama integratsioon interpreedid interpreet irina zahharenkova iris ivari ilja izumi tateno janne tateno johan randvere juubeligala kammermuusika kammermuusika festival karjäär kaspars putninš keelpill kellerkupp kirik kirikumuusika kitarr klassika klassikakolmapäevad klassikaline muusika klaver köismäe torn konkurss kontserdikorraldus kontsert kontsertide sari „jõuluootus“ koolikontsert koor koorimuusika koostöö koostööprijekt-festival kristina fialova kristina kriit kuldar sink kvaliteedimärk kvartett latvian voices lauljate võistlus laulmine leelo lehtla lena adelsohn liljeroth lõimumine loomaaed lovro pogorelich madis kari mari-ann kelam marje sink marko martin martha argerich meis mihhail gerts mihkel kukk mikk langeproon mustpeade maja muusik muusika muusika eksport muusikaajakiri muusikafestival muusikud muusikute fond muusikute fond plmf niguliste kirik nokia kontserdimaja nõmme lunastaja kirik noor muusik noored noored talendid noorteprojekt norden oksana sinkova oliver kuusik ooper orkester paide kultuurikeskus pärt uusberg per tengstrand philip glass pianist pianistid pille lill pille lille muusikute fond placido domingo plmf plmf15 preemia president prieto rahvusvaheline ralf taal rapla rapla festival rapla kirikumuusika festival rapla suvekool raplamaa rootsi-mihkli kirik saksofon seminar show showcase sigrid kuulmann-martin soodusmüük soome100 sopran sünnipäev talent tallinn music week tallinna kammermuusika festival tallinna kesklinna valitsus tallinna loomaaed tallinna raekoda tallinna talvefestival talvefestival tegevjuht tenor tenso euroopa kammerkoor tiia tenno tmw tõnis mägi töökuulutus tõsta pilk ja ava süda tšellist tŠello tunne kelam urmas viilma vabaduse väljak väike-maarja vanalinna päevad vello jürna viiuldaja villu veski virgo veldi vokalistide konkurss vox clamantis yo-yo ma yoa yoa orchestra of the americas yoa sümfooniaorkester yuko yoshioka zahharenkova zlatõje gorõ

Tagasiside kontserdi külastajalt

 

9. septembril kell 15.00 toimus Rootsi-Mihkli kirikus kaunis Hingemuusika kontsert, kus esinesid silmapaistvad interpreedid: viiuldaja Sigrid Kuulmann-Martin, tšellist Andreas Lend ja pianist Darja Maskin.

Tänautäheks kordumatu muusikaelamuse eest saime noorelt neiult, Mari-Liis Kuuselt toreda vastukaja toimunud kontserdist,
mida soovime kõigiga jagada.

 

"Muusika, mis aitab kui paitab"
Mari-Liis Kuuse
12. september 2014

 

9. septembril toimus Tallinnas, Rootsi-Mihkli kirikus avakontsert PLMF kontserdisarjas "Hingemuusika". Üles astusid andekad Eesti muusikud Darja Maskin, Sigrid Kuulmann-Martin ja Andreas Lend.


Hetkel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) magistrantuuris õppiv Darja Maskin alustas muusikuteed juba pea 20 aastat tagasi Narva muusikakoolis. Sealt edasi on Darja end täiendanud mitmes muusikaõppeasutuses ja saavutanud häid kohti koolidevahelisel klaverikonkursil ning osalenud mitmetel meistrikursustel.
Sigrid Kuulmann-Martin on juba EMTA lõpetanud ning õppinud lisaks Londonis ja Düsseldorfis. Ta on rahvusvahelise H. Elleri nimelise viiuldajate konkursi ja mitmete teiste konkursside laureaat-preemiavõitja. Erilist tunnustust on Sigrid pälvinud Eesti heliloojate, eelkõige E. Tubina teoste esituste eest. Kuulmann-Martin on EMTA muusikainterpretatsiooni doktor ning töötab samas õppejõuna.
Tšellist Andreas Lend omandas samuti magistrikraadi EMTAs ning on lisaks võtnud osa mitmete rahvusvaheliselt hinnatud tšellistide meistriklassidest. Aastatel 2004-2014 kuulus Andres ka tšellokvartetti C-Jam. Ta on edukalt osalenud ning preemiaid pälvinud paljudel konkurssidel. Lendu on ees ootamas kontsertesinemised Rootsis, Walesis, Itaalias ja Türgis koos teiste silmapaistvate muusikutega. 

Kontserti alustas Darja Maskin Franz Schubert’i (1797-1829) klaverisonaadiga e-moll. Austria päritolu heliloojat loetakse üheks klassikalise muusika viimaseks ning romantilise stiili esimeseks esindajaks. Juunis 1817 kirjutatud sonaat mõjus kiriku akustikaga maaliliselt. Darja etteaste oli imeline. Kogu muusika kandus temast läbi ning leidis sügaval toonil tee läbi klaveriklahvide kuulajateni. Lai dünaamika muutis esituse kergesti jälgitavaks ja kordagi ei kaotanud noor interpreet võimu kuulajaskonna üle.

Teise palana esitas Darja Saksa helilooja Robert Schumann’i (1810-1856) novelletti. Läbinisti romantismi esindav helilooja oli veendunud, et muusika peab kandma endas mõtteid, tundeid ja emotsioone, mida inimhing terve enda elu jooksul kogeb. Novellett on kaheksaosaline klaveripalade kogum, mille Schumann kirjutas 1838. Kuigi autor uskus, et kõik 8 osa koos moodustavad terviku, siis mängitakse neid väga edukalt ka eraldi paladena. Novellett on suurepärane stiilinäide Schumann’i klaveriklahvistiku kasutamisest. Darja kindlakäeline mäng viis iseäralike mõteteni - leidsin sealt endale motiivi, mida kuulatades ja jälgides mõistsin, et kuigi inimhing võib proovida vabana liuelda, tiksub taustal pidevalt halastamatu kellaseier – "võta endale aega, aga ära jää magama!".

Poola pärituolu helilooja Frederic Chopin’i (1810-1849) valss sobis enda kergusega klaveripalade lõpuakordiks. Darjale andis see võimaluse tõestada kuulajaile, et ka õrn muusika võib olla paeluv. Chopin on ise öelnud: "Lihtsus on lõplik eesmärk. Kui muusik on mänginud suure koguse noote ja veel noote, siis kunsti krooniks on just lihtsus."

Viimasena esitati Ungari helilooja Zoltan Kodaly (1882-1967) duett op. 7, mis on kirjutatud aastal 1914 - viiulile ja tšellole. Lõputu dialoog mehe ja naise, viiuli ja tšello, publiku ja esineja vahel kestis esimest noodist pillide vaikimiseni. Kui kontserdi korraldaja lausus lõpusõnad: "… muusika tegemine on meie hinge vabadus," siis just vabaduse tõestusena näis ka Sigridi ja Andrease esitus. Muusikute professionaalsus paitas kuulajate kõrvu. Teos, mis ühendas romantilisi jooni klassikalise, impressionistliku või koguni lääneliku stiiliga, andis publikule võimaluse põhjalikult enda hinge peituda - kas nii keeruliselt lihtne ongi kõik meis toimuv.

Kuulajaskond oli ääretult vastuvõtlik, lastes iga viimsegi heli endast läbi. Eriliselt meeldejäävaks tegi kontserdi Rootsi-Mihkli kiriku miljöö ja akustika. Kuigi paljudes kirikutes võib suurepärast muusikat nautida, siis seal kõlab kaunilt isegi vaikus. Kõik olid tulnud, et leida miskit enda hinge heaks ja loodetavasti nad selle ka leidsid.

««« Vaata sama autori postitusi Vaata postitusi samal teemal
PLMF
Planet Of Talent
plmf@plmf.ee