Eesti keel English Pусский
  Jälgi meid ka mujal:
Helista meile
 

Autorid

Leelo Lehtla
Juhatuse esimees / Välissuhete juht
Pille Lill
Loominguline juht
PLMF
Planet Of Talent
plmf@plmf.ee

Sildipilv

andrei bogatš neeme ots sigrid kuulmann-martin "muusikasillad" 2016 amael klaveritrio andreas lend anna-liisa bezrodny arete teemets artikkel artist manager atlan karp baltic neopolis virtuosi benjamin zander brassers camerata nordica carlos miguel prieto catherine bullock chamber music chmber music classical music magazine darja maskin direktor dirigeerimine dirigent eesti-soome kammerorkester effe eivere eivere klaverifestival. plmf eivere mõis eivor eivør ensemble ausonia erso estonia euroopa aju aasta festival festivali telk flööt galakontsert gautier capuçon graafiline disainer harf heategevus henri zibo hingemuusika hopneri maja iama integratsioon interpreedid interpreet irina zahharenkova iris ivari ilja izumi tateno janne tateno johan randvere juubeligala kammermuusika kammermuusika festival karjäär kaspars putninš keelpill kellerkupp kirik kirikumuusika kitarr klassika klassikakolmapäevad klassikaline muusika klaver köismäe torn konkurss kontserdikorraldus kontsert kontsertide sari „jõuluootus“ koolikontsert koor koorimuusika koostöö koostööprijekt-festival kristina fialova kristina kriit kuldar sink kvaliteedimärk kvartett latvian voices lauljate võistlus laulmine leelo lehtla lena adelsohn liljeroth lõimumine loomaaed lovro pogorelich madis kari mari-ann kelam marje sink marko martin martha argerich meis mihhail gerts mihkel kukk mikk langeproon mustpeade maja muusik muusika muusika eksport muusikaajakiri muusikafestival muusikud muusikute fond muusikute fond plmf niguliste kirik nokia kontserdimaja nõmme lunastaja kirik noor muusik noored noored talendid noorteprojekt norden oksana sinkova oliver kuusik ooper orkester paide kultuurikeskus pärt uusberg per tengstrand philip glass pianist pianistid pille lill pille lille muusikute fond placido domingo plmf plmf15 preemia president prieto rahvusvaheline ralf taal rapla rapla festival rapla kirikumuusika festival rapla suvekool raplamaa rootsi-mihkli kirik saksofon seminar show showcase sigrid kuulmann-martin soodusmüük soome100 sopran sünnipäev talent tallinn music week tallinna kammermuusika festival tallinna kesklinna valitsus tallinna loomaaed tallinna raekoda tallinna talvefestival talvefestival tegevjuht tenor tenso euroopa kammerkoor tiia tenno tmw tõnis mägi töökuulutus tõsta pilk ja ava süda tšellist tŠello tunne kelam urmas viilma vabaduse väljak väike-maarja vanalinna päevad vello jürna viiuldaja villu veski virgo veldi vokalistide konkurss vox clamantis yo-yo ma yoa yoa orchestra of the americas yoa sümfooniaorkester yuko yoshioka zahharenkova zlatõje gorõ

XXIII Rapla Kirikumuusika festivali artikkel

- Millal festivali on ja kes on selle aasta peaesinejad?
 
Rapla Kirikumuusika Festival (RKMF), mis toimub 2015. aastal juba 23. korda, on üks pikemate traditsioonidega festivale Eestis ning kuulub Eesti muusika tippsündmuste hulka. Sel suvel koguneb festivalipublik Raplamaale 26. juunist -10. juulini. Peaesinejate seas on kutsutud Rapla Maarja-Magdaleena kirikusse esinema üks Eesti armastatumaid vokaalsoliste Hedvig Hanson, keda saadab kitarril Andre Maaker. Duo on koos tegutsenud mitmeid aastaid ja saavutanud tuntust oma filosoofilise lähenemisega muusikale. Nendega koos astub lavale ka keelpillikvartett Prezioso, kes on just viimastel aastatel järjest enam pälvinud nii kriitikute kui ka publiku positiivset tähelepanu. Vokaalansambel Orthodox Singers on Eesti üks sügavasisulisemaid koore, kes tähistab käesoleval aastal oma 25-ndal tegutsemisaastat. Nende repertuaaris kuulub vaieldamatu esikoht varasele õigeusu kirikulaulule ning kontsert toimub Kehtna 1854. aastal valminud armsas puitkirikus. 
Teiste esinejate seas oleme Rootsist kutsunud külla Haga duo, kus mängivad flööt ja kitarr. Nad teevad koos meie noorema põlvkonna ühe väljapaistvaima tšellisti Andreas Lendiga väga huvitava kavaga kontserdi Vahastu kirikus, kus publikul on võimalus osa saada maailma esiettekandest. Eesti helilooja Mirjam Tally on kirjutanud teose spetsiaalselt festivali jaoks. Solistidest astuvad ülesse veel noor särav sopran Arete Teemets, tenor Oliver Kuusik Rahvusooperist Estonia, dramaatiline bariton Atlan Karp, saksofoni ja akordioni duo koosseisus Virgo Veldi ja Jaak Lutsoja ning paljud teised.
 
- Mida festival pakub külalistele, mispärast tasuks osaleda festivalil?
 
 Festival võiks olla külaliste jaoks üks tore võimalus lisaks suurepärastele kontsertidele tutvuda Raplamaa kaunite kirikutega. Ainuüksi Rapla Maarja-Magdaleena kirik on paelunud maakonna külalisi kui kahe torniga uusromaani stiilis ehitis, kus asub Carl Siegismund Waltheri altarimaal aastast 1862. Samuti väikene Velise Õigeusu kirik, mille ajalugu ulatub Vene tsaaririigi aegadesse ja lummab inimesi oma vaimse väega. Põnevaid lugusid on rääkida ka kõikidel teistel kirikutel nii Kärus, Vigalas kui Vahastus. Ajalooliste ehitiste hõng saab läbi kõrgetasemelise muusika võimendatud ja loob sügava elamuse kuulajate südametes. Küllap just see ongi põhjuseks, miks järjest enam külalisi leiab tee meie igaaastasele Raplamaa suursündmusele.
 
- Kuidas festival sündis?
 
RKMF sai alguse 1993. aastal koostöös Soome kirikumuusikutega. Esimesed 15 aastat toimus hulgaliselt kontserte, kus esinesid tihti kõrvuti Eesti muusikutega ka Soome solistid ja ansamblid. Festivali eesmärgiks sai tutvustada nii kodu- kui väliskülastajatele maailma rikkalikku  muusikapärandit. Aastate jooksul on ettekantud mitmeid suurvorme. 1997. aastal väljus festival Rapla Maarja-Magdaleena kiriku müüride vahelt ning haare on ulatunud teistesse Eesti linnadesse ja maakondadesse. Professionaalsel tasemel muusika on kõlanud nii väikestes külakirikutes kui ka kaunites mõisates. Festivalil on aastate jooksul üles astunud enamus Eesti muusikaeliidist ning välisesinejaid erinevatest maailma paikadest.
 
- Kes on festivali korraldaja?
 
2010. aastal kutsuti festivali korraldajaks Pille Lille Muusikute Fond (PLMF). Fond loodi 2003. aastal ning on tõusnud üheks oluliseks muusikavaldkonna arendajaks Eestis. PLMF juhtimisel toimub lisaks RKMF-ile veel Tallinna Kammermuusika Festival, Tallinna Talvefestival heategevusliku motoga “Tõsta pilk ja ava süda”, mille raames alustas 2012. aastal tegevust “Pillifond” ning Eivere Klaverifestival, mis toimub koostöös Eivere Mõisa ja Jaapani muusikutega. Viimastel aastatel korraldab PLMF lisaks festivalidele 150-200 kammerkontserti aastas. Üle-eestilised kontserdid rahvamajades ja kirikutes on väga edukad ning koolides esinemised aitavad kaasa uue publiku kasvatamisele. PLMF on järjepidevalt korraldanud ka projekte, mis ühendavad läbi muusika meie eesti- ja venekeelset elanikkonda. Toimunud on suurejoonelised lõimumisprojektid pealkirjadega "Muusikasillad" ja "Südamest südamesse". PLMF kuulub ka mitmetesse maailma muusikavaldkonna tähtsamatesse katusorganisatsioonidesse ning laiem väliskoostöö ja kontaktidevõrgustik areneb suurel kiirusel.
 
- Kas PLMF tõi endaga kaasa ka uuendusi festivali formaati?
 
PLMF-i algatusel loodi RKMF-i juurde 2010. aastal Rahvusvaheline Rapla Suvekool, kus on toimunud meistrikursused keelpilli- ja puhkpillimängijatele, lauljatele ning dirigentidele. Osalenud on arvukalt muusikuid nii Eestist kui välismaalt (Hiina, Saksamaa, Itaalia, Prantsusmaa, Inglismaa, Rootsi jt). Õpetama on kutsutud väljapaistvaid pedagooge Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast, kuid igal aastal on oma oskuseid ja teadmisi noortele jaganud ka külalisprofessorid Rootsist, Suurbritanniast, Saksamaalt ja mujalt. Sel aastal toimuvad meistrikursused keelpillimängijatele (3.-10.07) ning lauljatele (25.-29.06). Juhendajateks Wilma Vernocchi (Itaalia), Margareta Brandt-Haverinen (Soome), Mari Tampere-Bezrodny, Maris Uffert, Peeter Paemurru, Pille Lill, Andreas Lend, Sigrid Kuulmann-Martin, Kristina Kriit, näitlejameisterlikkust õpetab Raivo Trass ning kontsertmeistriteks on Tiina Kärblane ja Piia Paemurru. Oleme igal aastal kaasanud ka Raplamaa noori muusikud, kes saavad osa meistrite käe all harjutamisest, kuulda kontsertide ettevalmistavaid proove kui ka ise festivali raames esineda.
 
- Missuguseid plaane on tulevatel aastatel kava suhtes?
 
Soovime järjest enam rikastada festivali programme vaimseid väärtuseid kandvate erinevate muusikastiilidega ja säravate artistidega. Jätame alati ruumi Eesti väljapaistvatele kollektiividele ja üksiktalentidele ning muusikutele kõikidest žanritest, kes on pühendanud oma kunsti õilsate väärtuste kandmisele ja edasiandmisele. Konkreetsemalt plaanime lähiaastatel üle pika aja koostööd Riikliku Akadeemilise Meeskoori ja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga, oleme läbirääkimistes Läti ja Poola orkestritega, soovime Eestisse tuua Nigeeria vokaalansambli Vocal Motion Six ning juba 2016. aasta suvel ootab ees seni suurim väliskoostööprojekt YOA'ga (Youth Orchestra of the Americas). Orkester on loodud maailma väljapaistvate muusikute poolt 2001. aastal ning orkestri peamiseks kunstiliseks nõustajaks on maailmakuulus tenor Placido Domingo. Koostöö saab teoks tänu PLMF-i aktiivsele osalusele ISPA (Rahvusvaheline Etenduskunstide Ühendus) kongressidel. PLMF tegevjuht Leelo Lehtla valiti ISPA tulevikujuhtide programmi 2010. aastal ning sealt algas sidusus ühe maailma mõjuvõimsaima kultuurivaldkonna katusorganisatsiooniga. YOA projekti raames saabub meile 60 konkursikorras väljavalitud noort muusikut (18-30. a.), kes on pärit Kanadast Lõuna-Ameerika tipuni. Neile lisandub 20 samuti konkursiga valitud muusikut Baltimaadest ning üheskoos antakse 4 kontserti XXIV Rapla Kirikumuusika Festivali raames, millele järgneb pikk turnee Balti- ja Põhjamaades. Lisaks kontsertidele toimub YOA laiaulatuslik residentuuriperiood ehk laiendatud Rahvusvaheline Rapla Suvekool, kus juhendajateks on tunnustatud tipp-spetsialistid. 
 
- Mida muud saab Raplas vaadata RKMF-iga samal ajal?
 
Raplamaa on tuntud oma rohkete mõisate poolest, mida tasuks kindlasti külastada - Hõreda mõis, Ingliste mõis ja ka Alu mõis. Näitused ja kursused on kunstinautlejate päralt Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskuses. Lisaks on palju jalutusradasid ja kaunis loodus. Samal ajal Raplamaal Tohisoo mõisas toimub näiteks XIV rahvusvaheline suurevormilise keraamika sümpoosion ja Heinamaarjapäeva tähistatakse Sillaotsal.
««« Vaata sama autori postitusi Vaata postitusi samal teemal
Leelo Lehtla
Juhatuse esimees / Välissuhete juht