Eesti keel English Pусский
  Jälgi meid ka mujal:
Helista meile
 

26.08 | Mustpeade maja

26. august kell 19.00
Tallinna Filharmoonia Mustpeade Maja 
BALTIC NEOPOLIS VIRTUOSI
Poola kammeransambel:
Tomasz Tomaszewsk (viiul)
Emanuel Salvador (viiul, Portugal)
Emilia Goch Salvador (vioola)
Andriy Viytovych (vioola)
Adam Klocek (tšello)
kaastegev Eesti tšellist Andreas Lend

 

KAVA / PROGRAMME

Richard Strauss (1864-1949) – Capriccio / Kapriis op.85

Mieczysław Karłowicz (1876-1909) – Serenade for strings / Serenaad keelpillidele op.2 (arr. Tomasz Tomaszewski)

VAHEAEG / INTERMISSION

Pyotr Tchaikovsky (1840-1893) – Souvenir de Florence / Mälestused Firenzest op.70 

 

BALTI NEOPOLISE VIRTUOOSID on uus rahvusvaheline ansambel, kelle eesmärgiks on ühendada omavahel Läänemere piirkonna erakordne andekus. Selle liikmed on kõik rahvusvaheliselt tunnustatud muusikud, kes jagavad armastust kammermuusika vastu ning naudivad selle edasiandmist läbi mitmete edukate kontsertreiside. Kuigi ansambli põhiline tegutsemispaik on Poolas, on BNV hetkel tuuril Saksamaal, Norras, Rootsis, Leedus ja Eestis. Ansambel debüteeris II Rahvusvahelisel Balti Neopolise Festivalil 2016, Poolas. BNV missioon on propageerida nii Poola ja Läänemere piirkonna muusikat kui standardset kammermuusikat, mis on loodud suurematele ansamblitele alates kvintettidest kuni oktettideni välja, andes kõrgkvaliteedilisi kontserte. Balti Neopolise Viruooside projekti toetavad Poola Kultuuriministeerium ja Rahvuspärand. 

   

Tomasz Tomaszewski

on õppinud Opole Muusikakoolis (õp. D. Sujata) ja lõpetanud Varssavi Muusikaakadeemia (prof. Wronski ja dr. Kawalla). Õpingud jätkusid Peterburis prof. Gutnikovi klassis ning Freiburgis prof. W. Marschneri klassis. Poola kvarteti liikmena on ta võitnud auhindu võistlustel nii Münchenis kui Belgradis. T. Tomaszewski töötab Berliini Saksa Ooperis kontsertmeistrina ja on Berliini Kunstiülikooli (UDK) professor. Ta on Berliini Saksa Ooperi Kammersolistide kammerorkestri asutaja ja kunstiline juht ja aastal 1989 loodud Jerzy Helleri Rahvusvaheliste Muusikakursuste kaasasutaja. Samuti juhib ta Slaskie Lato Muusikafestivali. Aastast 2006 on T. Tomaszewski olnud Rahvusvahelise Beethoveni Ühingu president Berliinis. Aastal 2013 nimetati ta vastselt asutatud poola muusika Euroopa foorumi presidendiks.   

 

Emanuel Salvador

Ajakiri Strad on temast kirjutanud, kui ühest väljapaistvamast oma generatsiooni Portugali viiuldajast. Ta on esinenud solisti, kammermuusiku ja orkestrijuhina neljal mandril. Pärast õpinguid enda kodumaal Portugalis kolis ta Londonisse, kus lõpetas Guildhalli muusika- ja draamakooli ja Kuningliku Muusikakolledži. Tema mitmekülgne karjäär on viinud regulaarsete sooloesinemisteni koos üle 30 orkestriga (sh Brasiilia Rahvusorkester, Firenze Kammerorkester, Krasnojarski Filharmoonia, Mehhiko Raadioorkester), festivali etteasteteni, kriitikute poolt tunnustatud CD salvestusteni ning õpetamiseni nii Szczecini Akadeemias Poolas kui meistrikursustel üle maailma. E. Salvador oli Orquestra do Norte (Põhjaorkestri) kontsertmeister vahemikus 2005-2014 ning hetkel on ta Balti Neopolise Orkestri kontsertmeister. Ta töötab regulaarselt külalis-kontsertmeistrina Hispaania Rahvusorkestris, Souli Klassikamängijates ja Częstochowa Filharmooniaorkestris.    

 

Emilia Goch Salvador

lõpetas kiitusega Ignacy Paderewski Muusikaakadeemia Poznańis (2005), kus ta õppis Dominik Rutkowski vioolaklassis. Ta on teinud koostööd nii solisti kui kammerorkestrite liikmena selliste tunnustatud artistidega nagu Vasko Vassilev, Tomasz Tomaszewski, Bartosz Bryła, Kevin Kenner, Roman Jabłoński, Anna Maria Staśkiewicz jpt. Aastal 2008 asutas ta Balti Neopolise Orkestri, millest on saamas üks kõige põnevamaid kammerorkestreid Poolas. Aastal 2015 premeeriti E. Goch Salvadori BNO-d Fryderyki auhinnaga (poola Grammy) aasta parima kammermuusika albumi eest. Aastal 2013 oli ta Saksa Ooperi Solistide Kammerorkestri vioolasektsiooni kontsertmeister nende kontsertreisil Lõuna-Koreas. 2014. aasta novembris käis Emilia koos Covent Gardeni Solistidega Kagu-Aasias kontsertreisil mängides Singapuris, Filipiinidel, Tais, Malaisias ja Vietnamis. Aastal 2016 juhtis ta Balti Neopolise Orkestrit nende 8-riigisel Aasia kontsertreisil.   

 

Andriy Viytovych

on Kuningliku Ooperimaja Orkestri vioolasektsiooni kontsertmeister alates 2000. aastast. Tema etteastete hulka solistina Kuninglikus Ooperimajas kuuluvad Pierrot lunaire ja After the Rain Kuningliku Balleti etendustes. Ukrainas sündinud Viytovych õppis Lvovi Konservatooriumis ja Rahvusvahelises Menuhini Muusikaakadeemias selliste õpetajatega nagu Alberto Lysy ja Johannes Eskær. Ta oli Londoni Sümfooniaorkestri kaas-esivioola ja on mänginud selliste orkestritega nagu BBC Sümfooniaorkester, Šoti Kammerorkester, Londoni Sinfonietta ja Berliini Filharmoonia Simon Rattle’i juhtimisel ning ta on lisaks töötanud koos selliste dirigentidega nagu Pierre Boulez, Colin Davis, Bernard Haitink, Mstislav Rostropovich ja Georg Solti. Ta on teinud koostööd paljude kammeransamblitega ning käinud kontsertreisidel koos juhtivate orkestritega, esinedes festivalidel, mille hulka kuulub ka BBC Proms. Ta on Inglise Sinfonia esivioola ja vioolaprofessor Kuninglikus Muusikakolledžis.   

 

Adam Klocek

õppis Kölnis ja Berliinis B. Pergamenschikovi klassis. Ta on rahvusvaheliste konkursside võitja, muuhulgas Kölnis, Münchenis ja New Yorkis. Ta mängib tšellol, mille on loonud Antonio Stradivari aastal 1717. Artist on andnud välja kolm plaati ja salvestanud nii tele- kui raadiojaamade jaoks üle Euroopa. Ta annab mitmeid kontserte nii Euroopa riikides kui ka Aasias ja Ameerikas. A. Klocek kutsuti külalisena tšellosümpoosionile Essenis, millest võttis osa ka Mścisław Rostropowicz. Artisti positsioon rahvusvahelisel muusikamaastikul kinnitati sellega, et ta nimi lisati prestiižsesse nimekirja „Kümme Tipp-tšellisti 2000“, mille avaldas ajakiri „Bow&String“. Andreas Lend

on enim nõutud eesti tšellist, kes mängib regulaarselt arvukatel soolo- ja kammermuusikakontsertidel nii kodus kui välismaal. Ta on Prezioso keelpillikvarteti ja Eesti Rahvusooperi Sümfooniaorkestri liige. Andreas on õppinud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning Sibeliuse Akadeemias Helsingis, Soomes. Ühtlasi on ta võtnud osa paljudest meistrikursustest, sh F. Helmersoni, D. Geringase, M. Ostertagi, N. Ullneri, M. de Oliveira Pinto, A. Ivashkini, J. Goritzki, J.-E. Gustafssoni jt. A. Lend on mitmete konkursside võitja, millest kõige hiljutisem on I koht rahvusvahelisel konkurss-festivalil „Renaissance“ Armeenias (2013). Andreas esineb regulaarselt mainekatel festivalidel Eestis, Soomes, Rootsis, Lätis, Venemaal, Kanadas, Inglismaal, Itaalias, Taanis, Saksamaal, Tšehhis, Hollandis ja Belgias.   Balti Neopolise Viruooside projekti toetavad Poola Kultuuriministeerium ja Rahvuspärand.