Eesti keel English Pусский
  Jälgi meid ka mujal:
Helista meile
 

25.08 | Tallinna Raekoda

25. august kell 19.00 
Tallinna Raekoda 
Klaveritrio TEOS:
Kreeta-Julia Heikkilä (viiul,Soome)
Jaani Helander (tšello, Soome)
Jaan Ots (klaver) 

 

KAVA / PROGRAMME

Johannes Brahms (1833-1897) – Klaveritrio H-duur op.8 nr.1 
Allegro con brio
Scherzo
Adagio
Finale. Allegro

Arvo Pärt (s.1935) – Mozart-Adagio

Maurice Ravel (1875-1937) – Klaveritrio a-moll
Modere
Pentoum. Assez vif
Passacaille. Tres large
Finale. Anime

TRIO TEOS

Rahvusvaheliselt esinevad artistid Kreeta-Julia Heikkilä, Jaani Helander ja Jaan Ots on ühendanud jõud, et tuua kokku oma kirg energiarikaste ja värvikirevate tõlgenduste vastu klaveritrio repertuaaris. Soome-Eesti Trio TEOS loodi Helsingis 2017. aastal ning Tallinna Kammermuusika Festivalil aset leidev kontsert saab olema selle uue ansambli esimene avalik esinemine. Järgneval hooajal esineb trio sellistel sündmustel nagu Beethoven NOW!, Aino Ackte Festival ja Helsingi Kammermuusika Festival.

 

Kreeta-Julia Heikkilä on tuntud kui energiline, dünaamiline ja mitmekesine viiuldaja, keda kutsutakse esinema nii solisti, kammermuusiku kui kontsertmeistrina. Teda on nimetatud „lüüriliseks andekaks viiuldajaks“ (Helsingin Sanomat) ja „üheks meie aja kõige huvitavamaks soome viiuldajaks“ (Huvudstadsbladet). K.-J. Heikkilä on solistina astunud üles teiste hulgas koos Püha Johannese, Taani Rahvusliku Kammerorkestri, Vaasa Linnaorkestri, Lahti, Fairbanksi Sümfooniaorkestri, Oulu Sümfooniaorkestri, Kuopio Sümfooniaorkestri, Helsinki Sinfonietta ja Nordea Jean Sibeliuse Orkestriga. Ta on ka heliplaadil Rufus Wainwright: Prima Donna and Take All My Loves – 9 Shakespeare Sonnets üles astuv solist, koos Londoni BBC Sümfooniaorkestriga (Deutsche Grammophon, 2015). Innuka kammermuusikuna on Kreeta-Julia üles astunud sellistel festivalidel nagu Kuhmo Kammermuusika Festival, Rauma Festivo, Helsingi Festival, PianoEspoo, Riia Nüüdismuusika Festival, Põhja-Balti Klassikakonverents, Ecuentro de musica de Santander, Music Alp Muusikanädal, Festival International De Musique De Chambre En Charente, Gumi Rahvusvaheline Muusikafestival, Harmos Festival, Atlandi Muusikafestival ja iPalpiti Rahvusvaheliste Laureaatide Festival. Lisaks oma ulatuslikule soolokarjäärile on K.-J. Heikkilä ka tunnustatud kontsertmeister. Ta on olnud kutsutud kontsertmeistriks ja on sel ametil ka töötanud Vaasa Linnaorkestris (2012), Taani Rahvuslikus Kammerorkestris (2013-2015) ja Oulu Sümfooniaorkestris (2015). Ta on kontsertmeistrina olnud kaasatud selliste orkestrite tegevusse nagu Londoni BBC Sümfooniaorkester, Arktiline Filharmoonia, iPalpiti Kammerorkester, Norra, Malmö Ooperiorkester, Stavangeri, Trondheimi Sümfooniaorkester, Tapiola Sinfonietta, Atlandi Muusikafestivali Orkester ja Beethoven NOW! Orkester. K.-J. Heikkilä on olnud riiklike ja rahvusvaheliste viiuli- ning kammermuusikakonkursside preemiavõitja ja mitmete auhindade võitja, mille hulka kuuluvad prestiižsed Pro Musica ja Nordea auhinnad. Aastal 2017 astub ta 1. Helsingi Kammermuusika Festivalil üles kui kunstiline just ja viiulimängija. Sündinud aastal 1986, alustas Kreeta-Julia viiuli mängimist viieaastasena Ida-Helsingi Muusikainstituudis Geza Szilvay õpilasena ning jätkas oma õpinguid Sibeliuse Akadeemias prof. Tuomas Haapaneni, Päivyt Melleri, prof. Mi-Kuyng Lee ja Tero Latvala käe all. Ta on lõpetanud Sibeliuse Akadeemia heade tulemustega (2015) ja Londoni Kuningliku Muusikakolledži (2012), kus ta õppis AHRC stipendiaadina professor Jan Repko käe all. K.-J. Heikkilä mängib Andrea Guarneri viiulil (1680), mis on Soome Kultuurifondilt lahkelt laenuks.

 

Jaani Helander on tuntud kui mitmekülgne tšellist ning aktiivne ja kirglik kammermuusik. Alates sellest, kui ta lõpetas Sibeliuse Akadeemia (2013) on ta olnud Helsingi Filharmooniaorkestri liige. Alustades 2008. aastal Sibeliuse Akadeemias prof. Martti Rousi õpilasena, veetis J. Helander 2011-2012 semestri Essenis, Saksamaal, õppides prof. Christoph Richteri käe all Folkwang Hochschules. Hetkel on tal käsil magistrantuur prof. Natalia Gutmani juhendamisel Scuola di Musica di Fiesoles Firenzes, Itaalias. J. Helander on olnud mitmete konkursside laureaat, võites II preemia Turu Riiklikul Tšellokonkursil Soomes (2010) ja I preemia ISA-festivali keelpillikonkursil Austrias (2010). Ta on olnud solistiks mitmete orkestrite ees Soomes, sh Turu, Joensuu ja Hämeenlinna orkestrid, Kymi Sinfonietta, Kirkkonummi Kammer ja Austrias Spirit of Europe (Euroopa Hing). Aastal 2013 tegi ta Uljas Pulkkise „Dragonfly“-concerto („Kiil“) esiettekande Soomes koos Nya Tidens Ensemble’iga.
J. Helander on esinenud paljudel kordadel Kuhmo Kammermuusika Festivalil Soomes tehes koostööd selliste artistidega nagu Vilde Frang, Andreas Brantelid, Janne Thomsen, Hagai Shaham, Ilya Gringolts, Elina Vähälä, Laura Mikkola, Henri Sigfridsson, David Cohen, Thomas Riebl ja Danel-Quartet. Teda on kutsutud Korsholmi, Sysmä, Heinävesi ja Hamina fetivalidele ning Suve Kammerfestivali Helsingis korraldab ta alates 2011. aastast. Teda on ka prantsuse klarnetisti Michel Lethieci poolt kutsutud esinema Nafplioni Festivalile Kreekas 2013. aastal. Tšelloansamblitega on ta esinenud Amsterdami Tšellobiennaalil ja Mariinski Teatris Peterburis. J. Helander mängib Vincenzo Postiglione tšellol (1914), mis on tema käes laenuks Soome-Rootsi Pillifondi poolt.   

 

Jaan Ots on eesti dirigent ja pianist. Eelmisel hooajal dirigeeris ta Pärnu Linnaorkestrit ja Lahti Sinfoniettat. Järgmise aasta tipphetkede hulka kuuluvad debüüt Soome Rahvusballetis ja naasmine Pärnu Linnaorkestrisse. Sellele lisaks alustab ta tööd Tallinna Muusikakeskkooli Sümfooniaorkestriga, juhatades samal ajal ka Eesti Noorte Puhkpilliansamblit. 2015/16 hooajal oli J. Ots Soome Raadio Sümfooniaorkestri abidirigent. See andis talle võimaluse osaleda Charles Ives sümfoonia nr. 4 esitusel, dirigeerides FRSO-t lavapealse abidirigendina Hannu Lintu kõrval. 2016. aasta kevadel juhatas ta Helsingi Filharmooniaorkestrit komponeerimise tudengitele mõeldud töötoas ning lõpetas Sibeliuse Akadeemia orkestri dirigeerimise klassi, saavutades kõrgeima hinde. Tulles muusikute perest on J. Ots olnud seotud muusikaga alates väga varajasest east. Lisaks klaverile sisaldab tema laialdane muusikaline taust ka ulatuslikke trompetimängu õpinguid. Olles saavutanud mõlema instrumendi puhul suurepärase mänguoskuse on ta üle 20 konkursi laureaat Eestis, Lätis, Venemaal ja Saksamaal, mille hulka kuuluvad Steinway&Sons Konkurss Noortele Pianistidele, Eesti Vabariiklik Interpreetide Konkurss Puhkpillidele ja Eesti Rahvuslik Klaverikonkurss. Paralleelselt on ta olnud aktiivne kammermuusikuna, tehes kontsertreise üle Euroopa koos mitmete ansamblitega nagu Amaryllis kvartett ja Frielinghaus Ensemble. Aastal 2011 lõpetas ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia klaverierialal bakalaureusekraadiga. Sellele järgnes vastuvõtt Leif Segerstami orkestridirigeerimise klassi Sibeliuse Akadeemia magistrantuuri. Õpingute ajal veetis ta ühe aasta vahetusõpilasena Conservatoire de Paris’s Prantsusmaal. Samal ajal oli tal ka võimalus võtta osa selliste tunnustatud dirigentide meistriklassidest nagu Jukka-Pekka Saraste, Neeme Järvi, Paavo Järvi, Thomas Sanderling ja David Zinman ning dirigeerida paljusid orkestreid, mille hulka kuulusid Shanghai  Ooperiorkester, Oulu Sinfonia, Ungari Sümfooniaorkester Miskolc, Janaceki Filharmoonia, Narva Linnaorkester ja teised. Kõrvuti oma kolleegi Kornilios Michailidisega on ta Beethoven-Now! projekti asutaja.