Eesti keel English Pусский
  Jälgi meid ka mujal:
Helista meile
 

21.08 | Estonia Kontserdisaal

21. august kell 19.00
Estonia Kontserdisaal
ORKESTER NORDEN
Põhjamaade noorte sümfooniaorkester 
Susanna Andersson (sopran, Rootsi)
Jakob Koranyi (tšello, Rootsi)
dirigent Johannes Gustavsson (Rootsi)

 

KAVA / PROGRAMME

Britta Byström (s.1977) – Segelnde Stadt / Purjetamise linn

Anders Hillborg (s.1954) / Jean Sibelius (1865-1957) / Hugo Alfvén (1872-1960) / Edvard Grieg (1843-1907)
– Lieder / Laulud

solist Susanna Andersson 

Edward Elgar (1857-1934) – Cello Concerto / Tšellokontsert e-moll op.85
I Adagio. Moderato
II Lento. Allegro molto
III Adagio
IV Allegro. Moderato. Allegro, ma non troppo. Poco più lento. Adagio

solist Jakob Koranyi

VAHEAEG

Jean Sibelius – Symphony nr.1 op.39 e-moll
I Andante, ma non troppo. Allegro energico
II Andante (ma non troppo lento)
III Scherzo: Allegro
IV Finale: Andante. Allegro molto. Andante assai. Allegro molto come prima. Andante (ma non troppo)

 

ORKESTER NORDEN on üks väljapaistvamaid noorte sümfooniaorkestreid Põhja- ja Baltimaade piirkondades. Orkester koosneb noortest konservatooriumi õpilastest vanuses 15-25, kes saavad igal suvel kokku, et harjutada, naerda ning proovida, milline on elu professionaalses sümfooniaorkestris. Sel aastal toimuvad proovid Musikkens Husis võõrustajalinnas Aalborgis, Taanis. Sealt edasi viib kontserttuur orkestri Lätisse, Eestisse ja Soome. Sel aastal tähistab Soome oma 100. aastapäeva ning ON ootab põnevusega pidustustega ühinemist. Dirigendiks on rootslane Johannes Gustavsson, kes teab Orkester Nordenit eriti hästi, kuna ta on ka ise olnud orkestri liige mängides vioolat. Praegusel ajal on Johannes Wermlandi Ooperi peadirigent Rootsis ning töötab regulaarselt koos Helsingborgi Sümfooniaorkestriga. Johannes on olnud vanemdirigendiks Västerås Sinfoniettas, Põhjamaade Kammerorkestris ja Oulu Sümfooniaorkestris.

 

SUSANNA ANDERSSON

on laulnud suure eduga rollides nagu Zerbinetta, Queen of the Night, Oscar, Musetta, Violetta, Blondchen, Pamina, Servilia, Gretel, Venus ja Gepopo ooperimajades linnades nagu Leipzig, Köln, Weimar, Aarhus, Stockholm, Buenos Aires ja London. Sündinud Rootsi linnas Östersundis, algas Susanna muusikaline teekond Ljungskile Kolledži Instituudis, enne kui ta alustas õpinguid Guildhall'i Muusika- ja Teatrikoolis Londonis. Sealsete õpingute ajal võitis Susanna prestiižse Gold Medal Competition'i, lõpetades väga kõrgete tulemustega ning võites ihatud Song Prize'i iga-aastasel Kathleen Ferrier Auhindade jagamisel. Tema tämber, mis on kerge ja samas kindel, pakkudes täpsust ja puhtust, on pälvinud kiidusõnu. S. Andersson on esinenud koos orkestritega nagu Kopenhaageni ja Rootsi Kuninglik Filharmooniaorkester, Malmö ja Helsingborg'i Sümfooniaorkester, Stockholm Sinfonietta, Nordic Kammerorkester, Helsingi Filharmoonia, Grazer Philharmonisches Orchester, Inglise Kammerorkester, Queensland Sümfooniaorkester ja BBC Šoti ning BBC Sümfooniaorkester. Vahemikus 2006-2007 esines S. Andersson koos pianist Eugene Asti'ga Londonis, New Yorgis, Ateenas, Amsterdamis, Birminghamis, Brüsselis, Stockholmis, Kölnis ja Viinis ECHO Rising Stars seeria osana ning tegi oma BBC proms debüüdi lauldes spetsiaalselt talle kirjutatud Stuart Macrae "Gaudete" maailmaesiettekannet. Sellest ajast peale on Susanna esitanud modernset muusikat, sh "Animal Songs", kirjutatud spetsiaalselt talle ja Helsingborgi Sümfooniaorkestrile Albert Schnelzer poolt, Oliver Knussen'i "Higglety Pigglety Pop!" Aldeburgh Festivalil ja Barbican'is Londonis, George Benjamin'i "Into The Little Hill" koos Birmingham Contemporary Music Group'iga, Luigi Nono "Prometeo" kontserdid Amsterdamis ja Zürichis ning Wolfgang Rihm’i ooper "Die Eroberung von Mexico" Salzburgi Festivalil ja Kölni Ooperimajas. S. Andersson oli külalisesineja 2004. aasta Nobeli auhindade jagamisel Stockholmis ja 2008. aasta Polar Muusikauhindade jagamisel. Ta on töötanud koos dirigentidega nagu Christopher Hogwood, Lawrence Foster, Roy Goodman, Tecwyn Evans, Ira Levin, Andrew Manze, Edward Gardner, Baldur Brönnimann, George Benjamin, Alberto Hold-Garrido, John Storgårds, Sian Edwards, Alejo Pérez ja Leo Hussain.
 
 
JAKOB KORANYI
on ungari taustaga rootsi tšellist, kes on tunnustatud kui üks Euroopa klassikalise muusika kõige huvitavamaid noori soliste. Ta võitis 2002. a. Rootsi Noore Muusiku konkursi, 2004. a. Ljunggrenska auhinna ja 2006. a. Rootsi Solisti auhinna. Ta on 2009. a. Pariisis toimunud Rostropovich Konkursi II Grand Prix ja "Shostakovich Concerto No. 1" eest parima interpretatsiooni eriauhinna võitja. Lisaks on ta võitnud auhindu ja stipendiume mitmetelt rahvusvahelistelt festivalidelt ja fondidelt, nagu Prix d'Honneur ja Ferminich auhind Verbier Festivalilt Šveitsis. Tema avaldatud debüütsalvestus Brahmsi, Britenni ja Ligeti teostega pälvis kriitikute kiidusõnu. J. Koranyi on Lincoln Centre'i Kammermuusika Ühingu CMS Two programmi liige ja mängib Iosephi Gratiani 1756. a. Genoa tšellot. Kontsertturneed on viinud teda üle maailma. Esile võib tõsta esinemisi orkestritega nagu Stockholm Royal Philharmonic Orchestra, Hong Kong Philharmonic Orchestra, New Zealand Symphony Orchestra ja Arctic Philharmonic Orchestra ning dirigentidega nagu Sakari Oramo, Jean-Pascal Tortillier, David Atherton, Jaime Martin ja Christian Lindberg. Pühendunud kammermuusikuna on ta koostööd teinud muusikutega nagu Yura Lee, Simon Crawford-Phillips ja Juho Pohjonen ning esinenud kammermuusika kontsertidel koos rahvusvaheliste staaridega nagu Vilde Frang, Kim Kashkashian, Leonidas Kavakos, Misha Maisky, Martin Fröst, Lawrence Power ja Denis Kozukhin.
 

JOHANNES GUSTAVSSON

sündis Vänersborgis ja õppis vioolat Lars Anders Tomteri juhendamisel, kuid jätkas dirigendiõpinguid Norra Muusikaakadeemias koos Ole Kristian Ruudi ja Olav Anton Thommesseniga, õppides lisaks Simon Streatfeildi ja Jorma Panula juures. Johannes oli esimene artist kellele anti nii Swedish Conductor’s Prize kui ka Herbert Blomstedt Award, lisaks saades auhindu Solti Conducting Konkursilt Frankfurdis ja Toscanini Konkursilt Parmas. Tema märkimisväärne energia, karisma, tasakaalukus ja tundlikkus on teinud temast nõutud sümfoonia- ja ooperidirigendi üle Põhjamaade ja kaugemal. Ta töötab regulaarselt koos Rootsi suurimate orkestriga, sh Royal Stockholm Philharmonic, Swedish Radio Symphony ja Gothenburg Symphony Orchestra. Norras teeb ta koostööd orkestritega nagu Oslo Philharmonic, Kristiansand Symphony Orchestra ja KORK, Norwegian Radio Orchestra. Peale tunnustatud tööd Rootsi Kuninglikus Ooperis ja Göteborgi Ooperis sai Johannesest Wermland Ooperi peadirigent Rootsis, lisaks on ta dirigeerinud orkestrite juures nagu Ostrobothnian Chamber Orchestra, Västerås Sinfonietta, Nordic Chamber Orchestra ja Oulu Symphony Orchestra. Tema nimel on ka rida edukaid salvestusi. Väljapaistva nüüdismuusika esindajana on ta ettekandele toonud üle 50 orkestripala põhjamaiste heliloojate poolt.